Naminis alus

Vis didėja naminio alaus entuziastų skaičius. Vis daugiau ir daugiau žmonių kyla noras pasigaminti naminio alaus patiems. Naminis alus, kaip ir paprastas alus, yra alkoholinis gėrimas, kuris yra silpnas ir natūralus. Jo stiprumas svyruoja nuo 2,5 iki 12 promilių. Alus yra išgaunamas fermentuojant salyklą. Jis dažniausiai yra grūdų, kviečių arba ryžių. Tam, kad alui būtu suteikiamas išskirtinis skonis į jį dedami prieskoniai bei apyniai. Taip pat skonio stiprumą padidina cukrus. Alus, apskritai, yra vienas iš seniausių žmonijos istorijoje gaminamų produktų. Šiuo metu alus yra labai išplitęs ir jo gamyba tapo pasaulinio masto verslu. Jame dalyvauja kone visos valstybės.

Alaus gamybos ypatumai priklauso nuo gaminamo alaus rūšies ir metodų. Svarbiausias dalykas alaus gamyboje yra sudedamosios dalys. Pagrindinės dalys: vanduo, žinoma, krakmolo šaltinis, kuris yra skiriamas fermentacijai, t.y. salyklas, ir žinoma, mielės. Tam jog naminis alus įgautų skonį, yra dedami įvairūs prieskoniai. Taip pat, siekiant jog alus būtų skaidresnis, į jį gali būti dedamos želatinos ar kitų skaidrinančių priemonių. Labai svarbu paminėti, jog vanduo yra pati svarbiausia alaus sudedamoji dalis. Visi žinome, jog vanduo yra išgaunamas iš daugelio skirtingų vietų. Tai lemia nevienodą kiekį mineralinių medžiagų pačiame vandenyje. Todėl vienoje vietovėje išgaunamas vanduo gali visiškai pakeisti alaus skonį. Pavyzdžiui, Dublino regione esantis vanduo yra kietas ir yra gerai tinkantis gaminti vieno rūšies alui. Tuo tarpu kituose regionuose išgaunamas vanduo yra minkštas. O pastarasis vanduo yra labiausiai tinkamas gaminti pilsner alui.

Fermentacijai labai daug įtakos turi krakmolas. Lietuvoje dažniausiai yra naudojamas miežių salyklas. Patį salyklą gali pasigaminti kiekvienas žmogus. Užtenka mirkyti grūdus vandenyje, kas leis grūdams sudygti. Jiems sudygus juos reikia išdžiovinti. Tada salykle susidaro fermentai ir išsiskirs cukrus, dėl grūduose esančio krakmolo. Skirtingos salyklų rūšys atsirado dėl skirtingų džiovinimo būdų. Pavyzdžiui, tamsesnės spalvos salyklas yra naudojamas tam, jog būtų pagamintas tamsus alus. O šviesesnis salyklas skirtas šviesiam alui. Taip pat alaus gamyboje labai didelę reikšmę turi mielės. Jos yra būtent tas mikroorganizmas, kuris sukelia alaus fermentaciją. Jų funkcija yra ta, jog jos skaido cukrų į etanolį ir anglies dvideginį. Būtent nuo mielių rūšies priklausys, koks bus alaus skonis. Žinoma, lemiamas ingredientas, lemiantis skonį yra apyniai. Daugelis žmonių klaidingai galvoja, jog apyniai suteikia tik skonį, tačiau svarbu žinoti ir kitą apynių funkciją. Ši funkcija atlieka konservavimą. O tai reiškia, jog alus gali būti išlaikytas ilgesnį laikotarpį geros kokybės. Žinoma, būtent apyniai suteikia alui kartumo skonį bei papildomų vaisinių prieskonių. Be to, apyniai turi nemažai įtakos jog būtų išlaikyta alaus puta. Be to, apyniai suteikia ir antibiotinį efektą, kas reiškia jog aluje yra sustabdomas įvairiausių mikroorganizmų dauginimasis.

Pagrindinės alaus rūšys, į kurias alus yra skirstomas yra šviesus alus ir tamsus alus. Pirmiausia, aptarsime šviesųjį alų. Pastarasis alus dažniausiai nėra labai stiprus. Iš paprasto alaus yra pašalinama daugelis medžiagų, ir būtent tai suteikia alui šviesumo. Taip pat gaminant šviesųjį alų yra dedama želatinos, kas suteikia alui skaidrumo. Šviesumą lemia šviesios spalvos salyklas. Dažniausiai šviesus alus siekia daugiausiai vos iki keleto promilių stiprumo. Ne paslaptis jog nealkoholinis alus praktiškai visada yra tas pats šviesusis alus, tik su pašalintomis kai kuriomis medžiagomis. Šis alus yra išskirtinis tuo, jog jame yra mažai kalorijų ir daugelis žmonių, kurie saugoja savo sveikatą renkasi šviesųjį alų vien dėl to, jog jame yra mažai kalorijų. Tikri alaus mėgėjai nepripažįsta šviesaus alaus, nes vyrauja nuomonė jog tikrasis alus yra tamsus alus.

Tuo tarpu tradicinis alus yra tamsus alus. Šios formos alus yra laikomas alaus pirmąja forma. Tamsus alus yra pati stipriausia alaus rūšis, be to, turinti labai daug kalorijų, nes iš alaus gamybos procese sukauptų medžiagų niekas nėra išmetama. Tamsiojo alaus stiprumas prasideda nuo 7-8 promilių, todėl šis alus tinkamas ne kiekvienam žmogui. Yra tikrai nemažai tamsiojo alaus atmainų. Šiam alui tamsumo kaip ir šviesiam alui, taip ir tamsiajam suteikia salyklas. Tik čia naudojamas tamsios spalvos salyklas, kuris yra džiovinamas žymiai ilgesnį laikotarpį, negu šviesusis salyklas.

Niekam nėra paslaptis, jog alus, ko gero, yra pats populiariausias alkoholinis gėrimas Lietuvoje. Neretai verslininkai bei bendrovės, kurios užsiima alaus gamyba, patį alų sieja su krepšiniu, dar žinomu kaip antrąja Lietuvos religija. Šiuo metu Lietuvoje daugiausiai alaus yra parduodama krepšinio varžybų metu. Pasaulyje 2004 metais didžiausi gamintojai buvo InBev, Anheuser-Busch, SABMiller. Jie visi pagamino nuo 100 iki 200 milijonų hektolitrų alaus. Tuo tarpu Lietuvoje pats didžiausias alaus gamintojas yra Carlsberg bei Scotish&Newcastle holdingas.